ՀՀ ԱԺ նախագահը հոկտեմբերի 27-ին մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նիստին: Ներկաները շնորհավորել են նիստը նախագահող Վալենտինա Մատվիենկոյին ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ:
Նիստին արձանագրվել է, որ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովը կարեւոր ջանքեր է գործադրում երկրների միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ:
Մտքեր են փոխանակվել ԱՊՀ խորհրդարանականների փոխգործակցության գլխավոր հարթակն ակտիվացնելու հավանական ուղիների շուրջ: Այս համատեքստում ընդգծվել է, որ Հայաստանն ընդունում է ԱՊՀ երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախագահությունը:

27 октября Председатель НС принял участие в заседании Совета Межпарламентской Ассамблеи (МПА) СНГ. Присутствующие поздравили председательствовавшую на заседании В.Матвиенко с переизбранием на пост председателя Совета МПА СНГ.
На заседании отмечено, что МПА СНГ прилагает ощутимые усилия для углубления парламентских отношений между странами.
Состоялся обмен мнениями о возможных путях активизации основной площадки взаимодействия парламентариев СНГ. В этом контексте отмечено, что Армения принимает председательство в Молодежной межпарламентской ассамблее СНГ.