ՀՀ ԱԺ նախագահը հոկտեմբերի 27-ին մասնակցել է ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նիստին: Ներկաները շնորհավորել են նիստը նախագահող Վալենտինա Մատվիենկոյին ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նախագահի պաշտոնում վերընտրվելու կապակցությամբ:
Նիստին արձանագրվել է, որ ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովը կարեւոր ջանքեր է գործադրում երկրների միջեւ խորհրդարանական հարաբերությունների խորացման ուղղությամբ:
Մտքեր են փոխանակվել ԱՊՀ խորհրդարանականների փոխգործակցության գլխավոր հարթակն ակտիվացնելու հավանական ուղիների շուրջ: Այս համատեքստում ընդգծվել է, որ Հայաստանն ընդունում է ԱՊՀ երիտասարդական միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախագահությունը:

On October 27, the RA NA President took part in the IPA CIS Council Meeting. The attendees congratulated Valentina Matvienko, who was moderating the meeting on the occasion of being re-elected in the position of the Chairperson of the Council of the Inter-Parliamentary Assembly of Member Nations of the Commonwealth of Independent States (CIS).
At the meeting it was recorded that the CIS Inter-Parliamentary Assembly makes important efforts in deepening the parliamentary relations between the countries.
Ideas were exchanged over the possible ways of activating the main platform of cooperation of the CIS parliamentarians. In this context it was underlined that Armenia accepts the chairmanship of the CIS Youth Inter-Parliamentary Assembly.